Запис на консультацію

Залиште інформацію про себе і отримайте консультацію від Medeus

Графік роботи
колл-центру:

Пн-Пт: 8.00—20.00
Сб: 9.00—16.00
Нд: вихідний

Чати підтримки

whatsapp Whatsapp telegram Telegram
  • Лікування

Вплив нейромедіаторів на нервову систему

тест фото

Мозок постійно намагається підтримувати баланс між різними нейрохімічними системами у відповідь на внутрішні та зовнішні потреби — що він робить через постійні нейробіологічні та синаптичні зміни, які змінюють рівні різних нейромедіаторів.

Занадто багато або занадто мало будь-якого одного нейромедіатора порушує весь баланс мозку. Цей дисбаланс проявляється як зміни в тому, як ви думаєте, відчуваєте і поводитеся — психічні злети та падіння вашого повсякденного життя.

Зміни на різних рівнях нейротрансмітерів можуть бути тимчасовими — змінюватися в результаті певної події або переживань, що відбуваються з вами протягом дня, або більш тривалими у вигляді постійного нейрохімічного припливу та відпливу з ранку до ночі, як правило, відповідно до вашого вбудованого циркадного ритму.

Один з основних актів контролю — це рівень збудження та гальмування в головному мозку, опосередкований відповідними рівнями нейромедіаторів глутамату та ГАМК.

Протягом ночі, коли вам потрібно спати, інгібуючий нейромедіатор GABA блокує активність інших нейромедіаторних систем, зміщуючи баланс на свою користь.

Навпаки, протягом дня, коли вам потрібно думати і реагувати, мозок відновлює рівновагу, так що ці інші нейротрансмітерні системи більше не перебувають під гальмуючим контролем і активно працюють через свої відповідні нейронні системи.

Наслідки наявності нейротрансмітерного дисбалансу залежать від того, наскільки екстремальним є дисбаланс, але, як правило, більшість клінічних розладів, пов'язаних з мозком, мають певну ступінь нейротрансмітерного дисбалансу — будь то занадто мало певного нейротрансмітера або, в деяких випадках, занадто багато.

Наприклад, виснаження допаміну при хворобі Паркінсона, виснаження серотоніну при депресії, виснаження ГАМК при тривозі, виснаження ацетилхоліну при хворобі Альцгеймера та глутамату і дисбаланс ГАМК при епілепсії.

Крім того, порушення в дисбалансі нейротрансмітерів можуть викликати зміни в широкому спектрі поведінки, включаючи ваш настрій, вашу здатність нормально спати, вашу концентрацію уваги та здатність запам'ятовувати інформацію або ваше мотиваційне стан, і багато інших.

Підтримка здорового балансу нейротрансмітерів вимагає здорового збалансованого харчування. Це забезпечує мозок необхідними нейрохімічними будівельними блоками, а також відповідними хімічними речовинами, які необхідні для підтримки їх синтезу, транспорту та деградації.

Це включає забезпечення мозку достатніми запасами енергії (наприклад, з вуглеводів і жирів, які в кінцевому підсумку допомагають формувати генеруючі енергію молекули АТФ), амінокислотами та різними вітамінами і мінералами, які є кофакторами в ферментативних шляхах.

Хоча багато нейротрансмітерів не можуть подолати гематоенцефалічний бар'єр і потрапити безпосередньо в головний мозок, їх попередники, амінокислоти, в деяких випадках можуть це зробити, забезпечуючи потенційний шлях впливу на концентрацію попередників цих медіаторів у мозку.

Хоча існують різні продукти, які містять нейротрансмітери та їх попередники амінокислоти, їх здатність змінювати реакцію мозку залежить від того, наскільки легко вони можуть подолати гематоенцефалічний бар'єр — ворота з кровотоку в мозок. ГАМК і глутамат вимагають значного перепаду концентрацій між кров'ю і мозком, щоб пройти через нього.

Нейротрансмітери, такі як дофамін і серотонін, не можуть перетинати гематоенцефалічний бар'єр, тому що вони не містять необхідних «транспортних» механізмів для цього переходу. Навпаки, в деяких випадках їх попередники, амінокислоти, можуть перетинати гематоенцефалічний бар'єр.

Ліки можуть порушити баланс нейротрансмітерів вашого мозку або, навпаки, компенсувати його дисбаланс.

Різні ліки діють по-різному, деякі з них:

  • Імітують дію нейротрансмітера, наприклад, амфетаміни, що діють на катехоламінові рецептори.
  • Посилюють дію нейромедіатора, наприклад, бензодіазепіни посилюють дію ГАМК-рецепторів.
  • Перешкоджають зворотному захопленню нейротрансмітерів, як у випадку з кокаїном і катехоламінами або прозаком і серотоніном.
  • Блокують (антагонізують) рецептори, наприклад, дія бета-блокатора пропранололу на норадренергічні і адренергічні рецептори.

Також на нейромедіатори великий вплив має стрес і наш емоційний стан. Реакція фізіологічного стресу вашого організму частково визначається стероїдним гормоном кортизолом, що вивільняється в результаті активації шляху мозок-тіло, званого гіпоталамо-гіпофізарно-наднирниковою віссю.

Одним з нейротрансмітерів, який особливо сильно піддається змінам, є глутамат, основний збуджуючий нейротрансмітер вашого мозку. Хронічний стрес викликає виділення більшої кількості глутамату, ніж зазвичай, у синапсах префронтальних областей мозку, залучених у мислення вищого порядку, і гіппокампа, області пам'яті.

Це також впливає на ефективність виходу глутамату з синапса, коли він більше не потрібен. Занадто велика кількість глутамату призводить до когнітивних порушень, особливо в навчанні та пам'яті.

Хронічний стрес також знижує рівень серотоніну в мозку, що частково пояснює зв'язок між хронічним стресом і депресивними розладами.

Як ми виправляємо нейрохімічний дисбаланс? Наприклад, за допомогою амінокислотної та пептидної терапії. Цільова амінокислотна терапія — це коли людині призначають добавки певного нейротрансмітера, щоб спробувати боротися з будь-яким передбачуваним дисбалансом у нейротрансмітерних системах мозку. Цільова амінокислотна терапія працює шляхом суттєвих змін у відносному балансі амінокислот, які споживаються у вашому раціоні.

Вони засновані на висновку, що ледь помітні зміни в раціоні харчування зазвичай недостатньо для зміни рівня певних нейротрансмітерів у вашому мозку, оскільки для збільшення концентрації певної амінокислоти та допомоги їй перетнути гематоенцефалічний бар'єр, її концентрація повинна бути достатньо високою.

Це необхідно через конкурентну взаємодію між амінокислотами, які намагаються пройти через гематоенцефалічний бар'єр. Додавання певної амінокислоти у великій кількості спрямоване на те, щоб порушити цей баланс, сприяючи проходженню саме цієї амінокислоти.

Також добре відомо, що фізичні вправи корисні для здоров'я вашого тіла. Це також корисно для вашого мозку, покращуючи ваші думки і емоції за низкою різних показників.

Одна з причин цього полягає в тому, що фізичні вправи впливають на нейрохімічний баланс вашого мозку, змінюючи рівні моноамінових нейротрансмітерів, таких як серотонін, дофамін і норадреналін. Серотонін і до певної міри дофамін беруть участь у так званій «центральній втомі» — процесі, при якому ваш мозок відчуває втому після інтенсивних або тривалих вправ.

Виконання високої інтенсивності вправ збільшує доступність мозкового триптофану та сприяє синтезу серотоніну, який у поєднанні зі змінами в інших моноамінових нейротрансмітерних системах опосередковує поведінкові відчуття втоми і подальші позитивні зміни настрою.

Світлотерапія

Світлова терапія також використовувалася, щоб спробувати керувати рівнями нейромедіаторів у мозку. Одна з найбільш часто націлених систем — це серотонін, через його роль у депресивних розладах, таких як сезонний аффективний розлад.

Було показано, що терапевтичні втручання, які штучно імітують рівень «люкс» природного світла, запобігають погіршенню настрою в ситуаціях, коли не вистачає триптофану — основного попередника серотоніну.

Через «захоплюючий» ефект світла, він також використовувався для лікування розладів, де є порушення природного циркадного ритму. Однак час проведення світлотерапії має вирішальне значення для її ефективності і повинен бути узгоджений з вашим вбудованим циркадним ритмом, щоб уникнути подальших порушень природних метаболічних циклів у вашому тілі і мозку.

У нашому центрі використовується світлова терапія у вигляді фотобіомодуляції червоним і інфрачервоним світлом. Такий спектр дозволяє не лише вирівняти рівень нейромедіаторів у головному мозку, але й також впливати на ріст імунної функції, процеси загоєння.

Транскраніальна магнітна стимуляція

Це новітня технологія, яка дозволяє впливати на вироблення нейромедіаторів головним мозком. Залежно від проблеми, яка є у пацієнта, визначається точка впливу на головний мозок, а також тип нейромедіаторів, які потрібно коригувати. Переваги цього методу полягають у його колосальній ефективності за короткий час. Він дає можливість скоригувати рівень нейротрансмітерів на великі величини вже за 3 хвилини, наприклад, при лікуванні депресії. Ця технологія також використовується при лікуванні порушень пам'яті, хвороби Паркінсона, хвороби Альцгеймера, вегетосудинних порушень, синдрому вигорання, синдрому хронічної втоми, різних неврозів і постінсультних станів.

Зв’язатися
Бажаєте консультацію?